Liečbou systémového lupusu sa zaoberajú odborní lekári – reumatológovia a imunológovia. Pri liečbe sprievodných ochorení často spolupracujú s ďalšími odborníkmi podľa toho, aké tkanivá či orgány sú poškodené – napríklad s kardiológom, kožným lekárom, hematológom, nefrológom, neurológom či pľúcnym lekárom.
Proti systémovému lupusu neexistuje žiadny liek, ktorý by ho dokázal definitívne vyliečiť. Liečba sa preto sústreďuje na zníženie aktivity ochorenia, jeho prejavov, zníženie rizika komplikácií a minimalizovanie poškodenia tkaniva.
Pri lupusových vyrážkach sa obyčajne používajú kortikosteroidové krémy, vyššie dávky kortikosteroidov na celkovú liečbu sa užívajú vo forme tabletiek alebo injekcií. Horúčka a bolesť kĺbov sa lieči nesteroidnými protizápalovými liekmi a využívajú sa aj antimalariká, ktoré pomáhajú pri liečbe bolesti kĺbov, vredov a vyrážky. Pacienti, ktorí majú závažnú formu lupusu, môžu profitovať aj z ďalších špecifických liekov a z liečby, ktorá potláča imunitný systém (imunosupresíva). Vďaka súčasným moderným spôsobom liečby je už vo väčšine prípadov možné držať lupus účinne pod kontrolou a pacienti nemusia zomierať na jeho komplikácie. Takmer tri štvrtiny pacientov sa po odhalení diagnózy dožívajú minimálne 20 a viac rokov.