Keď sa povie „lupus”, je reč o takzvanom systémovom lupuse erythematosus (SLE), čo je závažné autoimunitné ochorenie a zároveň najčastejšia forma lupusu. Existujú však aj iné typy:
Kožný lupus (alebo tiež diskoidný lupus) neohrozuje život pacienta v takej miere ako SLE. Napáda len kožu a na rozdiel od SLE nespôsobuje poškodenie orgánov. Obyčajne sa prejavuje červenou splývajúcou vyrážkou na lícach a nose, často aj vo vlasatej časti hlavy. V tom prípade sa môže rozvinúť kruhovité či celkové vypadávanie vlasov. Koža zhrubne, stáva sa podráždená a šupinatá.
Liekmi spôsobený lupus je dočasná forma a prejavuje sa rovnakými príznakmi ako systémový lupus. Príčinou je užívanie niektorých liekov. Po vysadení liečby príznaky po určitom období odznejú.
Neonatálny lupus je zvláštna a zriedkavá forma lupusu, ktorá sa objavuje u novorodencov matiek – pacientok s lupusom. Môžu sa u nich objavovať prejavy ako je vyrážka, problémy s obličkami, tvorba protilátok a niektoré deti môžu mať postihnuté srdce. Väčšine žien s lupusom sa však narodia zdravé deti.
Systémový lupus erythematosus (SLE) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom bunky imunitného systému napádajú vlastné zdravé tkanivá namiesto toho, aby bojoval len proti škodlivým cudzím látkam. Príznaky systémového lupusu môžu byť rôzne podľa toho, ktorú časť organizmu ochorenie postihne. Často sa objavuje únava, bolesť kĺbov, horúčka a typická vyrážka na tvári, ktorá pripomína motýľa. V závažných prípadoch môže lupus poškodiť obličky, srdce, pľúca či iné životne dôležité orgány.
SLE sa diagnostikuje na základe príznakov a výsledkov krvných vyšetrení. Diagnostika však nie je vždy jednoduchá a často trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa vylúčia iné ochorenia a stanoví sa diagnóza systémový lupus.
Aj keď neexistuje liek, ktorý by dokázal systémový lupus vyliečiť a obyčajne ide o celoživotnú poruchu imunitného systému, vďaka liečbe je možné ochorenie kontrolovať, znížiť riziko komplikácií a poškodenia orgánov.